Cobi Oružane snage F-4F Phantom II, 1:48, 676 k
Građevinski radovi na novom avionu polako su započeli već 1952. godine. U to vrijeme u američkom zrakoplovstvu služili su strojevi poput FH-1, Voodoo ili Crusader, a ni zrakoplovstvo ni mornarica nisu imali potrebu tražiti nove mogućnosti.
Na sreću, genijalni konstruktor i vizionar Dave Lewis bio je dovoljno pronicljiv da može predvidjeti razvoj u zrakoplovstvu u sljedećih 30 godina. Osim jedne sitnice o kojoj ćemo još govoriti.
Godine 1953. započela je dvojica konstruktora D. Lewis i H. Barkey graditi nekoliko prototipova na kojima su trebali provjeriti nove ideje i tehnologije. Sve to bez da je vlada Sjedinjenih Američkih Država osigurala bilo kakva financijska sredstva za novi projekt.
To se promijenilo tek 1955. godine kada je tvrtka McDonnell poslala netraženu ponudu američkim vlastima s avionom nove konstrukcije sposobnim za rad u svim vremenskim uvjetima s 9 nosača ispod krila i trupa. Šest tjedana kasnije ponuda je stigla na stol iskusnom časniku US mornarice za naoružanje koji je odmah shvatio što su ljudi u McDonnell-u uspjeli stvoriti.
Prekretnica je bila narudžba dva prototipa tada još pod oznakom XF4H-1 i pet predserijskih primjeraka.
Letovi prototipova započeli su 27. svibnja 1958. i treba reći da nisu prošli bez problema. Bilo je potrebno preraditi usis zraka i povezivanje pojedinih dijelova obloge trupa. Nažalost, jedan od prototipova izgubljen je u nesreći.
Serijska proizvodnja započela je krajem 1958. godine, a zanimljivo je da je interni naziv proizvođača aviona bio Satan ili Mithras, a u dokumentaciji kao Model 98. U USAF-ovim lovcima zvali su ih Spectre, pa je došlo do velike zabune i došlo je do ujedinjenja imena na danas poznati Phantom II.
Američkom zrakoplovstvu, za razliku od mornarice, nije se baš žurilo s kupnjom Phantom-a. Morao je intervenirati tadašnji ministar obrane Robert McNamara. Nakon usporednih testova, zrakoplovstvo je moralo priznati da Phantom potpuno nadmašuje sve što ima u naoružanju.
Dokaz su i 16 svjetskih rekorda koje su strojevi F-4 postigli.
Ona zaboravljena sitnica koju smo spomenuli ranije bila je odsutnost zrakoplovnog topa. Općenito se smatralo da je doba tradicionalnih zračnih borbi završilo i da će se borba odvijati na daljinu. Stvarnost vijetnamskog rata izvela je sve iz zablude.
Vjerojatno najpoznatija posada Phantom-a II bila je kapetan Louis Page i poručnik John C. Smith, koji su oborili prvi sjevernovijetnamski MiG.
Njemačka Luftwaffe upravljala je 175 posebno prilagođenih aviona sa smanjenom težinom + 88 strojeva u izviđačkoj verziji.
F-4 su iz njemačkog naoružanja konačno povučeni na svečanoj ceremoniji na bazi Wittmund 29. lipnja 2013.
Tehnički parametri:
- dimenzije: raspon krila 11,71 m, dužina 19,2 m, visina 5,03 m
- prazna težina 13 397 kg
- maksimalna uzletna težina 27 965 kg
- pogonska jedinica 2x mlazni motor General Electric J79 s potisnom snagom 79,6 kN
- maksimalna brzina 2 389 km/h
- uspon 312 m/s
- maksimalna letna visina 18 975 m
- maksimalni dolet 3 065 km
- zapremina spremnika goriva 7 549 l + 12 627 l u dodatnim spremnicima
- naoružanje 1x šestocijevni top M61A1 Vulkan i do 8 480 kg oružja u nosačima