Cobi Armed Forces MIG-29 Istočna Njemačka, 1:48, 590 KS
Mikoyan-Gurevič Komplet borbenog zrakoplova MIG-29 s NATO kodnim nazivom "FULCRUM" u kamuflaži njemačkog ratnog zrakoplovstva. Sastavljeni model ima podesive upravljačke površine i poklopac kokpita koji se otvara. Zbog konstrukcije kompleta, noge šasije se ne mogu uvlačiti, ali se mogu lako ukloniti. Uključuje gornju polovicu pilotske figure koja može sjediti u kokpitu. Model može stajati na vlastitom šasiji ili na stalku s oznakom.
- Zahtjevi sovjetskog zapovjedništva 1969. godine za novim zrakoplovom kao protutežom američkim strojevima bili su toliko visoki da je tijekom razvoja 1970-ih Rusija morala prekinuti program zbog ekstremnih troškova i podijeliti ga u dvije grane. Tako su nastali laki lovac MiG-29 i teži stroj Suhoj Su-27.
- MIG-29 projektantskog ureda Mikoyan-Gurevich prvi je put poletio s kompanijskog aerodroma u Nižnjem Novgorodu 6. listopada 1977. godine.
- Lovac je razvijen kao protuteža američkim F-15 Eagle i F/A-18 Hornet, a njegova proizvodnja traje i danas.
- Zanimljivost MiG-29 nedvojbeno je oblik trupa koji doprinosi do 40% ukupnog uzgona.
- U vrijeme nastanka bio je konkurent koji je izvozio u većinu zemalja bivšeg Varšavskog pakta.
- Između ostalog, MiG-29 je opremljen IRTS sustavom za pronalaženje ciljeva na temelju toplinskih signala, koji je sklon ometanju, ali je bio sustav naoružanja od kojeg se strahovalo u vrijeme njegovog nastanka.
- Sve zemlje koje su imale MiG-ove imale su jedan zajednički problem, kronični nedostatak kvalitetnih rezervnih dijelova. Opskrba rezervnim dijelovima tako je odražavala ekonomske probleme cijelog istočnog bloka.
- MiG-29 se još uvijek proizvodi u Indiji pod licencnim imenom BAEZ.
- SAD posjeduje 21 MiG i koristi ih za borbenu obuku.
- Proizvedeno je ukupno 14 različitih verzija.
- Do danas je proizvedeno više od 1600 jedinica.